poniedziałek, 29 lipca 2013

Wojskowy Cmentarz Francuski w Gdańsku

Cmentarze wojskowe znajdujące się na terenie Polski rzadko kiedy przypominają wyglądem te znane z Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych. Cechami charakterystycznymi nekropolii takich jak Cmentarz Narodowy w Arlington czy cmentarza ofiar walk w Normandii są przede wszystkim identyczne, białe nagrobki regularnie ustawione w morzu krótko przystrzyżonej trawy.Nekropolia tego typu znajduje się również na terenie Gdańska. Jest to wojskowy cmentarz francuski, założony w drugiej połowie lat 60′ XX wieku. Położony jest przy ulicy Powstańców Warszawskich, na przeciwko wzgórza Focha. Nekropolia osłonięta jest od pobliskich zabudowań i ruchliwego ciągu komunikacyjnego drzewami i bujnymi żywopłotami. Z ulicy widoczna jest jedynie prowadząca na cmentarz brama wejściowa.


Wojskowy Cmentarz Francuski – informacje

“Wojskowy Cmentarz Francuski znajduje się przy ul. Powstańców Warszawskich 35 w Gdańsku. Zajmuje powierzchnię około 2 ha. Założony został w 1967 roku przed przybyciem do Polski gen. Charlesa De Gaulle?a, w miejscu istniejącego dawniej, powstałego po 1813 roku cmentarza francuskiego z okresu Wojen Napoleońskich. W 2002 roku została zakończona gruntowna renowacja tej największej poza granicami Francji nekropolii żołnierzy francuskich.

Na cmentarzu, na 8 regularnych kwaterach znajduje się około 1500 grobów żołnierskich, z których 30 procent posiada dane osobowe zmarłych. Pozostałe groby są bezimienne. Głównie są to groby ekshumowanych z różnych rejonów Polski, zmarłych w obozach jenieckich, żołnierzy francuskich z okresu II Wojny Światowej.

Spoczywają tu również przeniesione z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku szczątki żołnierzy francuskich z okresu I Wojny Światowej i szczątki jeńców francuskich wziętych do niewoli po bitwie pod Sedanem w czasie Wojny Prusko-Francuskiej z 1870 roku.

Dziwnym zrządzeniem losu jest również przypadek odnalezienia w miejscu założenia cmentarza szczątków żołnierzy francuskich z okresu Wojen Napoleońskich. Wzdłuż głównej osi cmentarza poprowadzona jest główna aleja, u której zakończenia, znajdują się na wzniesieniu trzy krzyże i tablica pamiątkowa Cmentarz pozostaje pod opieką Ambasady Republiki Francuskiej.”
1 komentarz:

  1. "Wojskowy Cmentarz Francuski, przy ul. Powstańców Warszawskich 35, założony w roku 1807 dla poległych w trakcie oblężenia Gdańska żołnierzy wojsk napoleońskich. Na podstawie umowy rządów Polski i Francji w 1949 uporządkowany (projekt Wiesław Gruszkowski, Adam Haupt) jako miejsce pochówku obywateli francuskich zmarłych podczas II wojny światowej z całej Polski. 2 XI 1961 roku odsłonięto pomnik ufundowany przez rząd Francji. W 1967, nakładem finansowym Ambasady Francuskiej, przy okazji przygotowań do wizyty w Gdańsku prezydenta Francji Charles’a de Gaulle’a teren uprzątnięto, tworząc nekropolię około 1500 żołnierzy francuskich i osób cywilnych z różnych epok, których szczątki ekshumowano z różnych cmentarzy w Polsce, w większości jeńców francuskich z I i II wojny światowej. Wieczorem 9 IX 1967 prezydent Charles de Gaulle złożył na cmentarzu wieniec." (http://gedanopedia.pl/index.php?title=CMENTARZ_NA_SUCHANINIE)

    OdpowiedzUsuń