Ostrze z Państwa Środka
Linia Enlan należy do ciepło przyjętej na Polskim rynku rodziny noży Sanrenmu (SRM). Produkty te cieszą się dużą popularnością ze względu na dobry stosunek jakości do ceny. Są to pierwsze noże wytwarzane na dużą skalę w Chinach jako własna inicjatywa lokalnego przedsiębiorstwa pod swoją marką, a nie działanie na zlecenie renomowanych firm z Europy, USA czy Japonii lub po prostu bezczelne podrabianie „zachodnich” producentów. Produkty SRM pod względem jakości i wykonania znacznie przewyższają typowe noże z tanich stali masowo produkowane w Chinach, które możemy znaleźć na bazarach i w sklepach „wszystko za 5 zł”. Kontrowersje wokół Sanrenmu powoduje fakt kopiowania rozwiązań technicznych ( i niekiedy samych noży) stosowanych przez znane firmy z branży i wprowadzanie ich na rynek pod swoją marką. W związku z powyższym Sanrenmu zyskało sobie zarówno liczne grono zwolenników, jak i przeciwników. Nóż składany (folder) Sanrenmu Enlan EL-02 występuję w dwóch wersjach: A i B.
Wrażenia
Sanrenmu Enlan EL-02A pakowany jest w cienkie, tekturowe
pudełko. Wewnątrz nie znajdziemy niczego poza samym nożem. Wyraźnie odróżnia to SRM od "droższych" producentów, którzy dołączają do pudełek ulotki, instrukcje, katalogi czy kluczyki pomocne przy odkręcaniu różnego typu śrub. Pełen komplet opisanych gadżetów dostałem kupując nóż firmy CRKT, ale to temat na zupełnie inną historię ;) Nóż sprawia wrażenie solidnego, nie zauważyłem żadnych niedoróbek takich jak krzywe szlify czy źle wykończony laminat okładzin rękojeści.
Blokada zastosowana w nożu to znany przede wszystkim z noży Benchmade axis-lock (widoczny przykład kopiowania rozwiązań technicznych przez SRM). Axis-lock to „blokada głowni w której elementem blokującym jest oś wchodząca w wycięcie w głowni.”[1]. Blokada niestety chodzi dość ciężko i przez ok. rok użytkowania noża nic się w tej materii nie zmieniło. Z jednej strony bywa to irytujące, z drugiej zaś świadczy o lepszej niż spodziewana przeze mnie w nożu tej klasy jakości sprężyny (płaska omega) wykorzystanej w blokadzie. Kołek blokady umożliwia jej obustronną obsługę, co może mieć znaczenie dla osób leworęcznych.
Stal użyta do produkcji noża to 8Cr13MoV. Magiczny skrót daje wtajemniczonym pewien ogląd na skład chemiczny stopu, jednak w przypadku stali wiele zależy od odpowiedniej obróbki. Jako że nie do końca ufam SRM w kwestii trzymania reżimów technologicznych, napiszę tylko że stal użyta w omawianym nożu zachowuje się podobnie do stali AUS-8 użytej w RAT-1. (więcej o rodzajach stali przeczytać można tutaj). W skrócie: nóż nie rdzewieje od noszenia w kieszeni, można go szybko naostrzyć na ostrzałce Lansky Turnbox, nie tępi się po obraniu 3 jabłek jak tanie chińczyki ze stali 420.
Rękojeść moim zdaniem jest ergonomicznie ukształtowana, wykonywanie nożem cięć nie sprawia problemów, choć ze względu na grubość okładzin obieranie owoców czy warzyw może wymagać nieco wprawy. W tylnej części noża znajduje się otwór do przewiązania np. linki spadochronowej (identyczne rozwiązanie jak to użyte w opisywanym RAT-1). Jak wspominałem, kołek blokady chodzi dość ciężko, jednak odblokowanie noża jedną ręką nie stanowi problemu. Wewnątrz noża znajdują się magnesy pomagające w unieruchomieniu głowni, kiedy nóż jest złożony. Klips przymocowany jest przy pomocy trzech śrub, w okładzinach nie ma otworów pozwalających na przełożenie go w inne miejsce.
RAT-1 i Enlan EL-02A |
Widoczny klips |
Uwagę zwraca dość charakterystyczna śruba z trzema otworami, która pełni rolę osi dla ruchomej klingi. Do jej odkręcenia lub regulacji (w folderach jest to konieczne do np. ustawienia szybkości otwierania ostrza czy likwidacji luzów) potrzebujemy przede wszystkim kreatywności, pozwalającej wynaleźć odpowiednie narzędzia (wykałaczki, wkłady do długopisu). Za kilka złotych można również kupić w marketach budowlanych przyrząd o wyglądzie rodem z piekła, który pomoże nam wygodnie uporać się ze śrubą:
Wspomniana śruba... |
... mroczne narzędzie |
Enlana używałem przez ok. półtora roku. Służył jako jeden z noży EDC, okazjonalnie podczas lekkich wypadów. Nie testowałem go w terenie, nie wiem jak sprawdziłby się "tyrany" na survivalu. Dla mnie to fajny, wygodny, nóż EDC, który pozwala również przygotować posiłek podczas wyjazdu. Warto wspomnieć że axis-lock to jedna z najbezpieczniejszych blokad stosowanych w nożach, dla dociekliwych dodam że videotesty Enlana EL-02 podczas ciężkich zadań można bez problemu znaleźć na youtube.
Widok "od dołu":
Dane techniczne:
(źródło: www.military.pl)
Długość głowni
|
93 mm
|
Grubość głowni
|
3 mm
|
Profil głowni
|
Clip-point
|
Rodzaj ostrza
|
Gładkie
|
Gatunek stali
|
8Cr13MoV
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz