poniedziałek, 29 lipca 2013

Lublin, 2013

Zdjęcia z ekspedycji do Lublina. Przepraszam za jakość niektórych fotografii, stabilizacja obrazu nie domaga ;) Na początek Zamek Lubelski i jego zbiory, w tym zaskakująca kolekcja broni palnej i białej. Mają Vis’a, Mausera C96 z drewnianą kolbą, ładną kolekcję bagnetów oraz azjatyckie miecze.”Unia Lubelska” Matejki to przy tym pikuś ;)

Zamek Lubelski nocą


Jednym z eksponatów widocznych na zdjęciach jest stół z odciśniętą tzw. “Czarcią Łapą”, podobno będący pamiątką po ingerencji mocy nieczystych w werdykt wydany niegdyś przez Trybunał Koronny.


Warto pamiętać o tragicznej karcie w dziejach budowli, a mianowicie o fakcie że na zamku mieściło się wiezienie wykorzystywane podczas okupacji przez Niemców, a później przez NKWD. Część cel znajdowała się w donżonie, czyli ceglanej wieży stanowiącej obecnie punk widokowy z którego podziwiać można stare miasto.

Perłą w koronie zamku w Lublinie jest unikatowa ze względu na styl malowideł kaplicaTrójcy Świętej. Zdjęcia marne, nie można fotografować z lampą. Widoczne wydrapane napisy to pozostałość po podpisach szlachty, która udając się na sejmy miała w zwyczaju odwiedzać kaplice i upamiętniać swoją wizytę takim “tagiem”. Niestety znaleźć tam również można kilka nowszych inskrypcji.Godne uwagi jest również stare miasto i reprezentacyjne Krakowskie Przedmieście. Część kamienic niestety w dalszym ciągu oczekuje na renowacje, jak chociażby strasząca pustymi otworami po oknach kamienica w której zamieszkiwał niegdyś sam Józef Ignacy Kraszewski. Niektóre pustostany “ozdobiono” przedwojennymi zdjęciami dawnych mieszkańców Lublina. Intencją autorów pomysłu było zapewne odtworzenie klimatu dawnego starego miasta, jednakże czarno-białe zdjęcia na opuszczonych kamienicach kojarzą się raczej z fotografiami post-mortem. Szczególnie wieczorem.


Kamienica w której mieszkał KraszewskiKolejnym interesującym miejscem są Piaski, położone ok 20 km od Lublina. Znajduje się tam pomnik Józefa Franczaka, ostatniego partyzanta poległego nieopodal w 1963 roku!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz