poniedziałek, 29 lipca 2013

Plecak MilitaryPro EDC – RecenzjaMilitaryPro EDC

Prawie trzy lata temu stałem się posiadaczem lekkiego, miejsko-taktycznego plecaka firmy MilitaryPro, której dystrybucją zajmuje się znany sklep military.pl. W poniższym tekście postaram się nakreślić popartą długim i intensywnym użytkowaniem recenzję wymienionego w tytule plecaka. Na wstępie muszę zaznaczyć, że MilitaryPro EDC jest “mocno inspirowany” popularnym produktem firmy Maxpedition, a mianowicie modelem Pygmy Falcon II.Maxpedition Pygmy Falcon II.

źródło zdjęcia: www.maxpedition.com


Opis plecaka MilitaryPro EDC

MilitaryPro EDC to plecak o pojemności 27 litrów. Jest to więc typowy plecak jednodniowy, tego typu plecaki są również określane mianem patrolowych. Posiadany przeze mnie egzemplarz pochodzi z wczesnego okresu sprzedaży, kiedy to można było wybrać między modelem wyprodukowanym z Cordury 1100D a Nylonu 1000D. Posiadam tą drugą wersję, obecnie w sprzedaży znajdują się jedynie modele wykonane z Cordury. Klamry i suwaki wykorzystane przy produkcji plecaka to dzieło tak renomowanych firm jak YKK i Duraflex.

Plecak posiada jedną komorę główną, a także dużą kieszeń przednią z przegródkami na drobne przedmioty i karabińczykiem (do przypięcia np. kluczy) oraz dodatkową kieszeń na płaskie przedmioty umiejscowioną z przodu. We wnętrzu głównej kieszeni znajdziemy elastyczną taśmę, pozwalającą przypiąć laptop przekątnej ekranu maksymalnie 15,4″ Element ten przydaje się również do stabilizacji książek czy kompresji ubrań. Innym udogodnieniem jest kieszeń siatkowa umieszczona na wewnętrznej stronie przedniej ściany plecaka, pozwalająca rozdzielić bagaż umieszczony wewnątrz głównej kieszeni. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w MilitaryPro EDC jest jego otwieranie. Pełne rozpięcie suwaka w komorze głównej pozwala na otwieranie go niczym walizki, co pozwala na łatwiejszy dostęp bagażu. Po bokach plecaka umiejscowione zostały dwie kieszenie na butelki wody, bez trudu mieszczące “sześcienne” butelki Żywca. Świetnym rozwiązaniem jest wzmocnienie u dołu siatki, z której wykonane są kieszenie, kawałkiem materiału, co zapobiega przecieraniu się.

Alternatywną opcją przenoszenia plecaka jest uchwyt transportowy w jego górnej. Szelki umożliwiają regulację, posiadają również elastyczną regulowaną taśmę do zapięcia na wysokości klatki piersiowej, co jest pomocne przy długotrwałych marszach czy bieganiu. Plecak wyposażony jest w dwie taśmy PALS. Taśmy pozwalają na przeniesienie dodatkowo np. apteczki typu IFAK lub większej kieszeni uniwersalnej. Górna taśma PALS naszyta jest na szerszej taśmie, która umożliwia również podpięcie ekwipunku przy pomocy zapięcia bagnetowego stosowanego w systemie ALICE. Dwie podwójne taśmy PALS znajdują się również po bokach plecaka.


IFAK zamocowany na taśmach PALS.

Dno zostało uszyte z podwójnej warstwy materiału wypełnionej wewnątrz amortyzującą pianką. Zabezpiecza ona laptopa lub inny bagaż w przypadku postawienia plecaka na twardym podłożu. Płaszczyzna stykająca się z plecami użytkownika oraz wewnętrzna strona szelek wykonana jest z gąbki pokrytej siatką, co ułatwia oddychanie. Na dole przedniej ściany plecaka umieszczono długi kawałek gumy przechodzący przez przyszyte w 4 punktach przelotki. Producent w opisie produktu określa to jako “system montażowy- do podczepienia różnych rzeczy: śpiwora, bluzy,itp.”. Element ten jest wytrzymały i doskonale sprawdza się w tej roli, bez problemu można również podczepić doń butelkę wody czy karimatę.


Wrażenia z użytkowania i wady MilitaryPro EDC.

Plecak dobrze sprawdza się zarówno w terenie, jak i w mieście. Pozwala na komfortowe przenoszenie mnóstwa drobiazgów i komputera dla osób uczących się. Umożliwia także zabranie kompletnego ekwipunku na weekendowy wypad do lasu. Pojemność plecaka może być zwiększona przez wspomnianą możliwość montażu dodatkowych kieszeni. `

Dłuższa eksploatacja plecaka ujawniła kilka znaczących wad. Pierwszą z nich jest wykonanie gumo podobnej powłoki wodoszczelnej wewnątrz plecaka. Szybko zaczyna się ona łuszczyć i odpadać, poczynając od miejsc które najbardziej pracują. Z informacji znalezionych w Internecie wynika, iż problem ten nie dotyczy bądź dotyczy w mniejszym stopniu modeli wykonanych z Cordury. Drugim istotnym mankamentem jest przecieranie się materiału w dolnej części plecaka. Dno wykonane jest, jak już wspomniałem, z podwójnej warstwy materiału. Jednak boki stykające się bezpośrednio np. z noszonym laptopem już nie. Powoduje to bardzo intensywne przecieranie się materiału przy dnie plecaka.W najbliższym czasie planuje wzmocnić przecierające się miejsca wstawką z rip-stopu. Po niemal 3 latach widać można zaobserwować również przecieranie się siatki w miejscu w którym najbardziej pracuje przy plecach.Z lewej strony wyraźnie widać światło prześwitujące w miejscu gdzie przeciera się materiał.

Przetarcia siatki pokrywającej tył plecaka.

                                     MilitaryPro EDC maksymalnie napakowany. Torba na maskę                                                           p.gaz. podczepiona do bocznych PALS’ów plecaka za pomocą S-Binerów.

Pomimo opisanych wad, jestem zadowolony z MilitaryPro EDC.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz