środa, 13 listopada 2013

Mogiła w Gródku. Cmentarz Ewangelicki w Osłowie.

Dziś relacja z ukierunkowanego historycznie wypadu w Bory Tucholskie. Tereny te w pierwszych dniach września 1939 roku były areną zaciętych walk między Wojskiem Polskim a siłami niemieckimi. (zobacz: Bitwa w Borach Tucholskich na Wikipedii oraz artykuł w portalu www.1939.pl )

Odwiedziłem miejsce będące świadectwem tragizmu tamtych dni: znajdującą się przy drodze nieopodal leżącej w województwie Kujawsko-Pomorskim miejscowości Gródek mogiłę ofiar nalotu Luftwaffe. Tablica upamiętniającą poległych, zarówno wojskowych jak i cywili, odsłonięta została we wrześniu 2013 roku. Udało się ustalić tożsamość jedynie pięciu z 44 spoczywających w mogile ofiar. 

Poniżej przedstawiam linki do informacji medialnych na temat miejsca pamięci oraz realizowanych w ostatnim czasie prac badawczych:Spacerując po malowniczej okolicy natknąłem się na leżące w miejscowości Osłowo pozostałości cmentarza ewangelickiego. O istnieniu na malowniczym pagórku nekropolii świadczą - oprócz tablicy informacyjnej - liczne pozostałości nagrobków, wyłaniające się z gęstej trawy. 1 komentarz:

 1. II wojna światowa w Gródku.
  W IV. rocznice odsłonięcia trwałej mogiły zbiorowej ofiar tragicznych wydarzeń 1939 r. w Gródku łączę się z uczestnikami obchodów w wspólnej refleksji, zadumie i wspomnieniach.

  To wyłącznie z mojej inicjatywy w 2010 r. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy spowodował objęcie przez Państwo opieką prawną i finansową mogił wojennych 1945 r. w Gródku - polskiego ułana nad Wdą oraz mogiłę zbiorową w „królewskim lesie” .
  W dalszej realizacji przedsięwzięcia bardzo czynnie uczestniczyły Urzędy Gminy Drzycim, Jeżewo, Sołectwa, Leśnictwo Gródek , Gimnazjum Gródek oraz wiele, wiele innych urzędów, zakładów, instytucji, organizacji oraz lokalne społeczeństwo.
  Z okazji uroczystości państwowych i religijnych na mogile składane są wieńce, kwiaty, zapalane znicze. Nowożeńcy składają ślubne wiązanki kwiatów.
  Miejsce odwiedzane jest przez zorganizowane grupy turystów i osoby prywatne. Mogiła stała się stałym historycznym elementem naszego ukochanego Gródka.

  Jerzy Puzowski z Gródka, zamieszkały w Bydgoszczy - 2017 r. Autor książki „ Dzieje Gródka nad Wdą” Bydgoszcz 2013, dostępnej m.in. w internecie, wielu bibliotekach i rękach prywatnych.

  OdpowiedzUsuń