środa, 13 listopada 2013

Mogiła w Gródku. Cmentarz Ewangelicki w Osłowie.

Dziś relacja z ukierunkowanego historycznie wypadu w Bory Tucholskie. Tereny te w pierwszych dniach września 1939 roku były areną zaciętych walk między Wojskiem Polskim a siłami niemieckimi. (zobacz: Bitwa w Borach Tucholskich na Wikipedii oraz artykuł w portalu www.1939.pl )

Odwiedziłem miejsce będące świadectwem tragizmu tamtych dni: znajdującą się przy drodze nieopodal leżącej w województwie Kujawsko-Pomorskim miejscowości Gródek mogiłę ofiar nalotu Luftwaffe. Tablica upamiętniającą poległych, zarówno wojskowych jak i cywili, odsłonięta została we wrześniu 2013 roku. Udało się ustalić tożsamość jedynie pięciu z 44 spoczywających w mogile ofiar. 

Poniżej przedstawiam linki do informacji medialnych na temat miejsca pamięci oraz realizowanych w ostatnim czasie prac badawczych:Spacerując po malowniczej okolicy natknąłem się na leżące w miejscowości Osłowo pozostałości cmentarza ewangelickiego. O istnieniu na malowniczym pagórku nekropolii świadczą - oprócz tablicy informacyjnej - liczne pozostałości nagrobków, wyłaniające się z gęstej trawy. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz