niedziela, 8 marca 2015

Rozbudowa DCT - Krąg Kierunkowy - Gdańsk Stogi - 25. BAS

Przedstawiam fotorelację ze spaceru, który odbył się w ostatni weekend lutego. Co zmotywowało mnie do ruszenia (tyłka) w teren?
Na początku lutego w lesie za portem kontenerowym na Gdańskich Stogach odkopano zbudowany w 1911 roku schron, tzw. krąg kierunkowy. O wydarzeniu tym poinformował portal trójmiasto.pl . Jako miłośnik fortyfikacji, chciałem obejrzeć interesujący i wcześniej niedostępny obiekt.
Dodatkowo, w związku z rozbudową portu, która pociągnie za sobą likwidację części dawnych umocnień, postanowiłem udać się na teren byłej 25. Baterii Artylerii Stałej i sfotografować kilka obiektów.


Krąg kierunkowy na szczęście nie znajduje się na planowanym terenie rozbudowy portu i przynajmniej w najbliższym czasie nie zostanie zabudowany. Dotrzeć do niego można z parkingu przy terminalu kontenerowym, gdzie można podjechać samochodem, autobusem lub rowerem. Ja skorzystałem oczywiście z opcji dla twardzieli i dotarłem na miejsce pieszo z dzielnicy Stogi, przedzierając się przez las, co chwilę przeskakując liczne dziury pozostawione przez bursztyniarzy. Z parkingu należy kierować się na wschód. Za plecami będzie można wówczas zobaczyć odsłonięte dzięki wycince drzew wieże kierowania ogniem 25. BAS:Udając się od parkingu w kierunku wież, można zwiedzić pozostałości koszar, z zachowanym od strony morza stanowiskiem obronnym z elementów prefabrykowanych:

Pozostałości ogrodzenia


Stanowisko obronne z elementów prefabrykowanychBetonowe słupki dawnej bramy wjazdowej na teren jednostki:W drodze do kręgu kierunkowego (od parkingu w kierunku wschodnim), z lewej strony widoczne są pozostałości kilku prefabrykowanych schronów:

Nieco dalej, tuż przy drodze, znajduje się schron z 1911 roku:

Prawdopodobnie odwrócona kopuła prefabrykowanego, jednoosobowego schronu bojowego z okresu II wojny światowej:Najciekawsze stanowisko w drodze do kręgu kierunkowego to  ruiny (prawdopodobnie) dawnej kantyny. Miejsce dość dobrze przekopane, jednak udało się sfotografować kilka leżących wśród gruzów ciekawych przedmiotów, pochodzących z I połowy XX wieku:Zdobyczny francuski koniak? ;) 


Fragment kafla od pieca: 

Ruszt z kuchni węglowej:

Tuż obok ruin znajduje się kolejny schron, którego przeznaczenia ani wieku nie potrafię określić:

W zbaczając nieco w stronę morza natknąć się można na stanowisko obronne z elementów prefabrykowanych: I wreszcie docieramy do kręgu kierunkowego:

Koniec!


1 komentarz:

  1. Sam byłem ciekawy. Niestety brakuje mi czasu żeby tam zajrzeć. Dzięki za super fotorelację:)

    OdpowiedzUsuń